Gelber-bieger.sk

Vyhrdlovanie T-odbočiek a spôsoby ich spájania

Metóda vyhrdlovania T-odbočiek systémom T-DRILL

Metóda T-DRILL alebo formovanie do tvaru T, bola vyvinutá v 70. rokoch minulého storočia. Myšlienka, že potrubia a rúrky možno oveľa rýchlejšie a nákladovo efektívnejšie rozvetviť na konečné výrobky s vyššou pevnosťou a vyššou kvalitou, bola rovnako revolučná ako jednoduchá a bola jedným z hlavných vynálezov v tejto oblasti.

T-odbočka je vyrobená zo základnej rúrky, pričom nie sú potrebné žiadne ďalšie kusy. Namiesto troch spojov iba jeden! Šetrí sa tým čas a celkové náklady. Konštrukcia robí rúrku pevnejšou a poskytuje lepšie prietokové charakteristiky.

Typy spojov pri rozvetvovaní potrubia

Rozvetvovanie rúrok. tj pripojenie odbočnej rúrky k hlavnej rúrky metódou T-DRILL je možné nazvať aj vyhrdlovaním T-odbočiek. Spoj je možné dokončiť spájkovaním (= preplátovaný spoj) alebo zváraním (= tupý spoj).

1. Spájkovaný spoj

Pri procese spájkovaného spoja je do steny potrubia vyvŕtaný okrúhly otvor pomocou vyhrdlovacej hlavy. Po vniknutí do steny rúrky sa z vrtáka vysunú dva tvarovacie čapy. Vyhrdľovacia hlava sa potom automaticky vytiahne z hlavného vedenia a vytvorí hrdlo pripravené na odbočku pre rúrku. Trubka pre odbočku je umiestnená v hrdle, a spoj je dokončený spájkovaním. Tento spoj (hĺbkový doraz) na konci trubice zaisťuje, že rúrka pre odbočku prenikne do správnej hĺbky do hlavnej rúrky.

Aby sa získala maximálna pevnosť spoja hrdla, musí byť požadovaná výška hrdla (t.j. vzdialenosť preplátovania) trojnásobkom hrúbky steny odbočnej rúrky. Preplátovaný spoj sa bežne používa v aplikáciách rúrok s malým priemerom, ktoré sa používajú vo vzduchotechnickom, automobilovom a inom priemysle.

Čas potrebný na vytvorenie odbočiek metódou T-Drill sa pohybuje od niekoľkých sekúnd po minúty, v závislosti od priemeru rúry a materiálu potrubia. Kompletný proces sa vykonáva na vonkajšej strane potrubia. Na rozdiel od tradičných spôsobov, ktorými sa do potrubia vkladajú nástroje, čo sťažuje ich lokalizáciu v prípade potreby dlhých rúrok.

VÝHODY METÓDY T-DRILL - Spájkovaný spoj:

 • Zníženie výrobných nákladov až o 80%
 • Žiadne nákladné zásoby
 • Menej plytvania materiálu
 • Pozoruhodne rýchlejšie časy prechodu
 • Vylepšená pevnosť produktu, toku a charakteristiky spájkovania
 • namiesto troch zváraných spojov je potrebný iba jeden
 • Použiteľné na takmer všetky kujné materiály vrátane nerezovej ocele, CuNi, zliatin hliníka a medi

T-Drill typy spojov pri vyhrdlovaní potrubia Obr.č.1 - Typy spojov pri vyhrdlovaní potrubia. Vľavo zváraný tupý spoj a vpravo spájkovaný spoj


2. Tupo zváraný spoj

Tupo zváraný spoj sa obvykle používa v procesnom potrubí av ťažších priemyselných aplikáciách. Poskytuje lepšiu kvalitu vnútorného povrchu, ktorý je potrebný tam, kde sú dôležité dobré tokové vlastnosti a čistota. Metóda T-DRILL je spôsob výroby odbočiek na odbočné spojenie priamo z hlavného materiálu. Proces od rezania dier po tvorenie hrdla sa vykonáva na jednej pracovnej stanici v jednom kroku zvonku potrubia.

V potrubí sa najprv vyfrézuje eliptický otvor. Pretože v oblasti "strmeňa" je potrebné viac materiálu na získanie dobrej výšky hrdla pre zváranie na tupo. Eliptický otvor sa používa ako pilotný otvor, a nie ako okrúhly otvor, ktorý sa používa v preplátovanom spoji. Po vytvorení pilotného otvoru sa predĺži tvarovací spoj pomocou vyhrdlovacej hlavy a vytvorí sa hrdlo. Pomáha tomu automatické mazanie a optimalizované tvarovanie. Potom sa hrdlo oreže na požadovanú výšku a pre odbočku sa spojí s hlavnou rúrkou zváraním na tupo (napríklad: pomocou orbitálneho zvárania).

Typické oblasti použitia sú v potravinárskom priemysle, farmaceutickom, celulózovom a papierenskom priemysle, potrubných systémoch z nehrdzavejúcej ocele, úprave vody, stavbe lodí a ponorných a jadrových ponoriek.

VÝHODY METÓDY T-DRILL - Tupo zváraný spoj:

 • Žiadne nákladné zásoby
 • Vylepšené prietokové charakteristiky
 • Namiesto troch zvarových spojov je potrebný iba jeden jednoduchý zvarový spoj
 • Pozoruhodne rýchlejšie časy prechodu
 • Minimálne náklady na kontrolu
 • Menšie šance na únik
 • Použitie v akomkoľvek kujnom materiáli

Porovnanie T-Drill metódy s bežným zváraním fitingov:


Poraďte sa s našimi odborníkmi

Pokiaľ chcete vidieť stroje na vlastné oči alebo sa o strojoch T-Drill dozvedieť viac, neváhajte nás kontaktovať! Stroje vám radi osobne predstavíme.T-Drill T-65 Prenosný vysokovýkonný vŕtací tvarovací stroj, 8–54 mm
ant logo

ant s.r.o.

Naša spoločnosť obchoduje a dodáva profesionálne obrábacie stroje a nástroje v stavebníctve, strojárstve a rôznych výrobných oddeleniach. Zastupujeme najsilnejšie svetové značky a dodávame vám ich služby.

E-mail Facebook Instagram Linked In